امام  خمینی :

هر انسان مخلص متعهدی که آمادگی دفاعی را لازمه ی حیات جامعه ی اسلامی بداند در نزد خدا آبرو دارد.

مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای:

ملت ایران نشان داد آن جایی که پای دفاع از هویت ملّی و آرمان های عزیز تر از هویت ملی در میان است ، ایستادگی او، ایستادگی درس آموز است.

پشتوانه پیام امام و رهبری :

قرآن ، احادیث و و روایات نقل شده از پیامبر و ائمه معصوم(ع) و قانون اساسی که در کلام قرآن جاری شده اند.

دفاع: انسان به سبب توانایی عقلانی خود ضمن ابزار سازی ، از طریق آموزش اطلاعات خود را به نسل های بعد منتقل می کند . پیچیدگی های ابزار امروزی و روش های دفاعی بشر مرهون همین امر است.

در حالی که حیوان با آموزه های ثابت و غیر قابل ارتقایی که خداوند ، در وجود او قرار داده است ، امکان دخل و تصرف در آن را ندارد. هر حیوانی ،همواره از هنگام پیدایش بر روی زمین تا به امروز با یک شیوه دفاع می کند. بعنوان مثال آهو و خرگوش برای دفاع از خود فرار را انتخاب می کند و موش برای دفاع از خود رفتن به سوراخ را انجام می دهد. شیر و ببر برای دفاع از خود حمله می کنند  و مار فقط از راه نیش زدن از خود دفاع می کند و برخی حیوانات هم سر و صدا و ترساندن را انجام می دهند و نکته جالب اینکه هیچوقت نشده این حیوانات فکر کنند و شیوه دفاعی خود را تغییر دهند چون خداوند این نعمت را به آنان نداده است و اگر اینطور بود شاید زندگی انسان به خطر می افتاد مثلاٌ گرگ ها با هم فکر می کردند و شیوه خود را تغییر داده و همگی با یک برنامه به انسانها حمله می کردند و یا ...

 تعریف دفاع:

از نظر لغوی: بدی و آزار را از خود یا دیگران دور کردن. وطن و ناموس خود را از دستبرد دشمن حفظ کردن

در یک تعریف: عبارت است از مقابله موجود زنده در برابر خطری که هستی او را تهدید می کند.

در تعریف دیگرک به مجموعه اقداماتی گفته می شود که انسان برای حفظ و حراست از حیات ، اعتقادات ، سرزمین و ... خود در برابر خطری که او را تهدید می کند انجام می دهد.

حال یک سؤال: چرا انسان در برابر خطر عکس العمل نشان می دهد؟

انسان برای حفظ جان و حریم و آنچه به انسان تعلق دارد ، با استفاده از امکانات و توانایی خویش  از خود عکس العمل نشان می دهد

عکس العمل انسان در برابر خطر در ابتدا انسان با سنگ ، مخفی شدن ، استفاده از سلاح سرد( شمشیر و تیر و کمان) استفاده از سلاح گرم( اسلحه ، توپ ، تانک ) بود و به مرور با استفاده ازسلاح های میکروبی ، شیمیایی و هسته ای صورت گرفت .

 قرآن نیز در خصوص اهمیت دفاع اشارات خوب و روشنی داشته است . در سوره  حج  آیه 40 خداوند        می فرماید:  و اگر خداوند بعضی را به وسیله بعضی دیگر دفع نکرده بود ، دیرها، کلیساها، کنیسه ها و مسجد ها یی که نام خدا به فراوانی در آن برده می شود ، میران می شد.و در آیه 60 سوره انفال می فرماید : و اعدوالهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم؛ و هر آنچه می توانید از نیرو و اسب های ورزیده ( ساز و برگ جنگی) فراهم آورید تا  به وسیله  آن  ، دشمنان خدا و دشمنان خودتان را بترسانید.

در قانون اساسی نیز در خصوص موضوع دفاع اشاره شده : تقویت کامل بنیه دفاع ملی از طریق آموزش نظامی عمومی برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام اسلامی کشور ضروری است .

انواع دفاع:

دفاع آگاهانه  یا ارادی :

انسان به خاطر امتیازی که نسبت به موجودات زنده دارد با تغییر در روش خود و ابزار هایی که می سازد شیوه  دفاعی را تغییر می دهد و علت آن این است که انسان دارای اراده و اختیار است و با استفاده از عقل می تواند راه های مختلفی را در نظر بگیرد و بهترین ها را انتخاب کند.این دفاع هم در مورد امور مادی است و هم امور معنوی را شامل می شود.

دفاع غریزی یا ناآگاهانه :

دفاع حیوانات در هر زمان یکسان است و تغییری نمی کند و بصورت ناخود آگاه انجام می شود و در بین تمام موجودات مشترک است مانند فرار کردن، حمله و یا سر و صدا.

دلایل مهم شروع جنگ :

1)       طمع به خاک کشور دیگر و رسیدن به منافع مادی

2)      تحت تسلط قرار دادن کشورهای دیگر

3)     روحیه خود خواهی و قدرت طلبی حاکمان

آثار و نتایج دفاع:

1)حفظ سرزمین و حراست از ارزشهای جامعه

2) جلوگیری از ظلم و فساد تجاوزگران

3) سربلندی مردم و حفظ اعتبار کشور در مقابل جهانیان

4) جلوگیری از ایجاد نامنی در جامعه

نکته : همانطور که می دانید هر انسانی در مسیر زندگی خود با خطرات و آسیب ها ی مختلفی روبرو می شود که اگر واکنش مناسبی در برابر آن انجام ندهد ممکن است زندگی اش به خطر بیفتد. دفاع از سرزمین و اعتقادات زمینه بروز دلاوری جوانان و نوجوانان را فراهم می آورد و باعث گسترش اخلاق جوانمردانه و تقویت روحیه سلحشوری و از خود گذشتگی مردم می شود.معمولاً در هر جنگی بهترین و با انگیزه ترین افراد از سرزمینشان دفاع می کنند و کشته می شوند و تبدیل به قهرمانان ملت خود می شوند.هر چند هیچکس دوست ندارد سرزمینش ویران و دوستان و هموطنانش کشته شوند اما وظیفه هر کس هاست که در مقابل تهاجم بیگانگاه از خود و سرزمینش دفاع کند پس همانطور که جنگ عملی ناخوشایند و ناپسند است دفاع  امری عقلانی و پسندیده است.

 سؤال: چرا باید ما به ابزار و امکانات جدید نظامی دست بیابیم:

انسان برای دفاع به ابزار نیاز دارد و برای بدست آوردن آمادگی کامل در برابر خطرات باید به جدید ترین سلاح ها مجهز شود تا قدرت بازدارندگی او افزایش یابد ، به طوری که اگر دشمن از سلاح مدرن استفاده کرد او نیز برای مقابله به مثل از ان استفاده کند و هم اینکه دشمن جرأت پیدا نکند  فکر حمله به سرش بزند. این ادعا را ایران خوب ثابت کرد و ایستاد و به همت دانشمندان خود توانست به علم روز و دستاورد های جدید دست پیدا کند و کشور ها نتوانند به فکر حمله نظامی بر علیه ایران بیفتند چون می دانند که اگر به ایران حمله کنند ایران با صلابت جواب آنها را خواهد داد.